Przewoźnicy żądają rekompensaty od producentów aut ciężarowych

data dodania: 3 sierpnia 2016, 8:53 odsłon: 1750

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Drogowego (RHA) chce zadość uczynienia dla swoich członków, którzy ponieśli straty wyniku tzw. zmowy cenowej producentów samochodów ciężarowych. Sprawa dotyczy lat 1997-2011 i umowy między firmami DAF, Daimler, Iveco i Volvo.

Sprawa wyszła na jaw w 2014 roku. Obejmująca wówczas stanowisko Komisarza ds. Konkurencji w Komisji Europejskiej Margarethe Vestager powiedziała:

Utrzymywanie wysokich opłat za transport drogowy towarów wyraźnie zaszkodziło gospodarce.

Komisarz Vestager prowadziła dochodzenie w sprawie czterech producentów - Daimlera, DAF-a, Iveco i Volvo/Renault, którzy w latach 1997-2011 zmówili się co do cen transportu i zrzucili koszty, wynikające z ochrony środowiska na klientów.

Zdecydowano wówczas o nałożeniu na nich kary w wysokości 2,5 miliarda funtów (prawie 11 miliardów euro). Początkowo sądzono, że kara nie ominie także firmy MAN, jednak okolicznością łagodzącą dla niej był fakt, że przedstawiła mocne dowody w sprawie przeciwko pozostałym.

Jim French, prezes międzynarodowego oddziału RHA przyznał, że kwestia rekompensaty za straty nie będzie łatwa do wygrania.

Proces, angażujący tak wiele zainteresowanych stron będzie złożony, ale jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi doradcami i wszystko układa się po naszej myśli. Najważniejsze, że posuwamy się naprzód.

French jest także zdania, że swoimi działaniami stowarzyszenie nie chce zepsuć w miarę dobrych stosunków z producentami aut ciężarowych. Zależy im na szybkim, ale i bezproblemowym załatwieniu sprawy.

Oprac. na podst. www.motoringresearch.com

Projekt i realizacja © 2015 agencja reklamowa soluma - profesjonalne serwisy internetowe.
Wszystkie materiały zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.